Tomi Japánban VI.

A mai alkalommal a képeké lesz a főszerep, mert az utolsó előtti Numazui napomon elmentem a közeli Misimába, ahol egy csodaszép sintó templomot volt alkalmam megnézni. De előtte még néhány gondolat a Numazuban eltöltött utolsó napjaimról.

A vendégszeretetről és családias légkörről korábban már többször írtam. Az egyik nap egy olyan edzésen vehettem részt, amikor egy régi iskola tornatermét vették 20 év után ismét birtokukba a kendósok. Korábban itt már voltak kendó edzések, de valahogy az utolsó 20 év kimaradt. Most az újranyitás örömére egy edzést tartottak, több mint egy óra geikó volt napirenden. Olyanok jöttek el leginkább, akik abban az iskolában töltötték el a gyerekkorukat. Ekkor már jó ideje Numazuban voltam, és emlékeim szerint számomra az egyik legjobb edzésen vettem részt. Ebben valószínűleg az is közrejátszhatott, hogy aznap nem volt annyira meleg. Találkozhattam itt ismét régi jó barátommal, a numazui bajnokkal, akiről már beszéltem nektek. Most nem volt annyira brutális a különbség köztünk, talán azért mert az első találkozás nagyon mély emlékeket hagyott bennem (akkor úgy letört mint a bili fülét), ezért különösen figyeltem nála. Sanszom mondjuk még így sem volt sok, de legalább a félelmetes kote ellentechnikákat próbáltam elkerülni. Egyébként ez a bajnok főállásban egy budo boltot vezet. Ezzel kapcsolatban az a sztori esett meg velem, hogy a megérkezésem után mondtam a főnöknek, vigyen el abba a boltba ahol ő szokott vásárolni, mert szeretnék venni én is egy ment, meg egy kotét, és hát hátha kapok valami extra kedvezményt, ha a főnök ott van velem. El is vitt egy nagyon szép üzletbe, a falon szamurájpáncélok, képek, fegyverek. Nem volt ott a tulajdonos, csak a felesége, aki mondta, hogy üljek le a székre. Leültem és ő megnézte a fejem, ezután pedig megmérte a tetejét, és az arcom körül. Mindeközben elismerően motyogott és hümmügött aztán közölte, hogy ekkora búrára csak csináltatni lehet a sisakot, mert ilyen Japánban nincs. Főnök mondta, hogy nem nagy gond, bár láthatóan kicsit szervezni kellett a dolgokat, de végül is megegyeztünk abban, hogy Kitamotoba utánam küldik, hogy még itt Japánba megkapjam, mert Magyarországra küldeni nagyon drága lenne (megjegyzem, ezt azért nem tudom itthon egy boltos bevállalná-e). Mindent lebeszéltünk, vettem még egy csomó apróságot is és fizettem. Azt hittem ezzel vége is a történetnek. Hanem az új sulis edzés után az elmaradhatatlan közös sörparti volt a programom, és ide természetesen (hisz edzés után még azok is beülnek egy italra akik nem isznak alkoholt) eljött a „bajnok barátom” is. Az a mester majdnem akkora mint én. Bejött a kocsmába, köszönt mindenkinek, szigorúan rám nézett és mondott valami érthetetlen dolgot miközben elhúzott egy széket a bárpulttól. Nem értettem semmit, de megmagyarázta a főnök, hogy menjek oda és üljek le. Megtettem, bár közben nagyon figyeltem a bajnokot, mert nem tudtam melyik pillanatban kapok egy büdös nagy pofont, mert úgy gondoltam csak az lehet a baj, hogy valami butaságot csináltam. Nagyon hülye pofát vághattam, leültem. Erre elővett egy centit és elkezdte mérni a fejem, közben meg hümmögött és dünnyögött. Aztán mondott valamit, mire mindenki elkezdett hangosan röhögni, alig tudták abbahagyni…

Természetesen a háttérben az történt mint megtudtam, hogy a másik boltos felhívta őt még aznap amikor ott voltunk vásárolni, hogy van-e neki ekkora menje? Mire ő azt mondta emennek a boltosnak, hogy ekkora fej nincs is, erre tán még fogadtak is, és ezért ő leellenőrizte a dolgot. Ezután közösen megint jót nevettünk, és ittunk - ettünk tovább… Természetesen ismét sikerült a Japán gasztronómiai fogásokat végigkostólnom. :-) Bele is vagyok a japán konyhába rendesen szerelmesedve!

Rák.

Emelkedett hangulat.

Angol tudásom, a japán utam végén már annyira „felfejlődött”, hogy komoly beszélgetésekbe és beszédekbe bonyolódtam például a közel keleti helyzetről. Természetesen ehhez az állapothoz leginkább nem is annyira az angol szavak és nyelvtani szerkezetek ismeretek vezetett el, hanem sokkal hatásosabb volt a belső gátak elnyomása sörrel. :-) Hiába no, mint már korábban említettem, a sör és a kendó nemzetközi.

És akkor most a Misimai kirándulásomról.

A kőkapu.

Mécsestartó az első kertben és a második kapu oldala.

A második kapu, a kötélfonattal.

A látottakról csak szuperlatívuszokban tudok beszélni. A nyitóképen látható első kőkapu után az első kert következett. Ennek közepén egy halastó, ezen átívelő hidak és körülötte nagy fák kínáltak némi hűvöset. A halastóban többkilós aranyhalak és koik úszkáltak teljes békében. Amikor átmentem a hídon, akkor ennivalót kuncsorogva ott fickándoztak körülöttem, hatalmas szájukat tátogatták folyamatosan. A híd korlátján galambok kellették magukat, természetesen ők is a könnyen megszerezhető élelemre számítottak. Az első kert végén egy újabb kapu következett, egy hatalmas kötélfonattal a bejárat fölött. E mögött a második, díszesebb kert jött, több különálló saját épülettel. Ezután újabb még díszesebb kapu, és mögötte a legbelső kert. Az ott látható épületek annyira csodaszépek voltak, hogy azt igazán le sem tudom írni, faragott fa díszek, aranyozás... Mindehhez jött a csend és az egész összhangja. Az embernek az volt az érzése, hogy valahogy most nem ez az évszázad van, hanem néhány évszázaddal visszább vagyunk, a szamurájok korában. Visszafelé bementem a 2. udvaron lévő egyik hatalmas oldalépületbe. Az épület előtt kisebb szökőkútat építettek vízeséssel. Az épületben egy bolt volt, ahol apró ajándékokat lehetett kapni. Ebben az üzletben volt kiállítva az a három szamurájpáncél is, melyeket az utolsó képen láthattok.

Az egész csodaszép Misimai kirándulásomat csak egyetlen dolog próbálta beárnyékolni: aznap iszonyatos volt a meleg, de akkor már nem tudott az idő megijeszteni, már kezdtem megbarátkozni azzal is, készültem Kitamotóra…

Vízivó hely a 2. kertben.

A harmadik kapu.

A csodaszép 3 kert.

A legutolsó, legdíszesebb épület.

Szamuráj páncélok.

Szeged, 2004. november 15.

 

Tomi

   
2004. november 17., szerda
 
Hírarchivum   Home   E-mail

A Szegedi Kendó Egyesület honlapja - 2007.
Az oldal fenntartója a Szabad Szoftver Egyesület
www.sse.hu